کلید عمومی و خصوصی چیست؟

کلید عمومی و خصوصی چیست؟

زمانی که یک کاربر قصد انجام اولین تراکنش را داشته باشد، یک کلید عمومی و خصوصی ایجاد می شود. الگوریتم هایی که برای تولید این زوج‌ کلیدها استفاده می‌شوند، این موضوع را تضمین می‌کنند که در صورتی که یکی از کلیدها (کلید عمومی) منتشر گردد، کلید دیگر، یعنی کلید خصوصی را نمی توان به سادگی کشف نمود.

 

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی رشته ای از اعداد و حروف است که از یک سری کاراکتر رندوم و رمزنگاری شده تولید می‌شود و باعث می‌شود هکرها نتوانند آن را هک کنند. این کلید همواره با یک کلید عمومی همراه است. کلید خصوصی هر فرد در کیف پول ارز دیجیتال قرار دارد. کلید خصوصی مثل همان رمز عبور کارت‌های بانکی می‌ماند. یعنی اگر کسی کلید خصوصی شما را بداند، می‌تواند همه ارزهای دیجیتال‌تان را در اختیار داشته باشد.

کلید خصوصی به شما اجازه می‌دهد مالکیت ارز‌های دیجیتال ارسال شده را در اختیار داشته باشید. توصیه ما به شما این است هرگز کلید خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

 

کلید عمومی چیست؟

رمزگذاری کلید عمومی، روشی برای رمزگذاری داده‌ها می‌باشد. کلید عمومی در دسترس هر کسی می تواند قرار داشته باشد. داده‌های رمزگذاری شده با کلید عمومی فقط با کلید خصوصی رمزگشایی می‌شوند. رمزگذاری کلید عمومی همچنین به عنوان رمزگذاری نامتقارن شناخته می‌شود. این کلید هم مانند کلید متناظرش، رشته ای از داده‌های رمز شده در قالب اعداد و حروف است. کلید عمومی، برای دیگران قابل مشاهده است و همه افراد می‌توانند به آدرس کلید عمومی شما، ارزهای دیجیتال مختلف را ارسال کنند. در واقع کلید عمومی مانند شماره حساب بانکی شما عمل خواهد کرد.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده کلید خصوصی و عمومی را بررسی کنیم. مفاهیم گسترده و عمیقی پیرامون بازار رمز ارزها وجود دارد که دانستن آن‌ها به درک عمیق از آنچه در بازار رخ می‌دهد، منجر می‌شود.