استیبل کوین یا ارز باثبات چیست؟

استیبل کوین یا ارز باثبات چیست؟

 

استیبل کوین یا ارز باثبات چیست؟

استیبل‌کوین (Stablecoin) به جهت جلوگیری از نوسانات بسیار زیاد رمزارزها معرفی شده است و به این دلیل به آن استیبل‌کوین می‌گویند که قیمت آن همواره ثابت و پایدار است یعنی در گذر زمان دچار افزایش یا کاهش قیمت نمی‌شود.

مثلا تتر یا USDT یکی از معروف‌ترین استیبل‌کوین‌هاست که معادل ۱ دلار آمریکا می‌باشد. در واقع استیبل‌کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت آن‌ها به گونه ای طراحی شده است که به یک ارز دیجیتال، پول فیات یا کالاهای قابل مبادله (مانند فلزات گران‌بها یا فلزات صنعتی) وابسته باشد.

بر خلاف بیت‌کوین، استیبل‌کوین‌ها توسط فرد اختراع نشدند و توسط سازمان‌ها و ارگان‌های مالی و اعتباری به جهت آسان‌تر کردن معاملات دیجیتال و جلوگیری از نوسانات ارزهای دیجیتال، راحت‌تر شدن امکان تراکنش‌ها در سراسر جهان، ساخته و وارد دنیای رمزارزها شدند.

 

انواع استیبل کوین ها

دسته بندی استیبل کوین‌ها بر اساس نوع پشتوانه صورت می‌گیرد و انواع آن به شرح ذیل می‌باشد:

 

استیبل کوین با پشتوانه کریپتوکارنسی

این نوع از استیبل کوین‌ها را  ترکیبی از ارزهای دیجیتال  مانند بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) را پشتوانه می‌کنند و در نتیجه ریسک را بالا می‌برد. هم چنین غیر متمرکز هستند و چون هر تراکنش در بلاک‌چین عمومی ثبت می‌شود پس دارای شفافیت بالایی هستند.

استیبل کوین با پشتوانه کالا

این دسته توسط کالاهای قابل‌تبدیل به پول پشتیبانی می‌شوند (مانند طلا) و برای انجام معاملات در همان بازار، قابل تعویض هستند. این نوع از استیبل کوین‌ها قیمت کالای پشتوانه آن‌ها تقریبا پایدار و ثابت است اما متمرکز است و وجود یک شخص ثالث برای تضمین آن مورد نیاز است.

استیبل کوین با پشتوانه ارز فیزیکی

این نوع از رایج ترین انواع استیبل کوین‌ها می‌‌باشد. ارز فیزیکی، پول ملی کشوری است که آن را صادر کرده و درواقع همان پول کاغذی موجود در کیف پول و حساب بانکی شما می‌باشد. اگر بخواهیم نمونه هایی از ارز های فیزیکی را برای شما مثال بزنیم شامل USD، EUR، CHF، GBP و JPY هستند. در واقع استیبل کوین‌های دارای پشتوانه ارز فیزیکی، مطمئن‌ترین ارز دیجیتال برای کاربران معمولی می‌باشد.

استیبل کوین بدون پشتوانه

این نوع از استیبل کوین ها هیچ دارایی را به عنوان پشتوانه استفاده نمی‌کنند. در واقع عملکردشان مشابه بانک مرکزی است. این نوع از استیبل کوین‌ها غیر متمرکز بوده و چون ارزش آن براساس عرضه و تقاضای بازار تنظیم می‌شود، قیمت‌ها باثبات باقی می‌مانند.

معروف ترین استیبل کوین ها کدام هستند؟

  • DAI
  • USDT
  • TUSD
  • USDC
  • USDN

سخن آخر

این نوع از ارز ها برای معاملات ایده آل می‌باشند چراکه در دسته ی ارز‌های دیجیتال کم ریسک قرار می‌گیرند و پیش‌بینی می‌شود این نوع از ارزها بخش زیادی از سهام بازار را به خود اختصاص دهند.