تفاوت ERC20 و TRC20

تفاوت ERC20 و TRC20

استیبل کوین تتر

استیبل کوین تتر با پشتوانه دلار در دنیای رمز ارزها با نام USDT شناخته می‌شود و ارزش آن برابر با یک دلار است. هدف از ساخت تتر برای ایجاد مقابله با نوسان‌های بازار رمز ارز بوده (به همین دلیل به آن استیبل کوین گفته می‌شود) و علت محبوبیت این رمز ارز بین تریدر این است که قابلیت اجرا بر پایه بلاک‌چین های گوناگون است. همین امر باعث شد که انواع گوناگونی از آن پدید آید.

تتر اتریوم(USDT-ERC20)

دومین شبکه بلاک‌چین که مورد توجه قرار می‌گیرد، اتریوم است که از محبوب ترین شبکه ها در بین ‌شبکه‌های موجود در دنیای رمز ارز است. از امکانات این شبکه می‌توان به ساخت توکن بر روی آن اشاره کرد. ERC مختصر شده ی کلمه ی “Etherum Request fot Comments” است.
تتر با نماد USDT-ERC20 ارائه شده بر بستر اتریوم است. آدرس این نوع تتر از شبکه بلاک‌چین صادر شده و واریز و برداشت این ارز نیز در بلاک‌چین اتریوم صورت می گیرد و همچنین پروتکل مورد استفاده این نوع از تتر، ERC-20 است.

مزایای تتر ERC20

  • توسط اکثر کیف پول های ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شود.
  • توسط اکثر صرافی های ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شود.
  • به ازای هر تراکنش کارمزد آن 24تتر می‌باشد.

آدرس تترهای بلاک‌چین اتریوم و یا همان USDT-ERC20 با عبارت 0X آغاز می شود.

تتر ترون (USDT-TRC20)

ترون یک پلتفرم غیر متمرکز می باشد و از دلایل ایجاد آن می توان به اشتراک گذاری آسان و مقرون به صرفه ی فایل ها دیجیتالی اشاره کرد. ترون یک رمز ارز شناخته شده می باشد که دارای شبکه ی بلاک‌چین مختص به خود است. شبکه بلاک‌چین ترون یکی از بلاک‌چین هایی است که موسسات و افراد حوزه دیجیتال می‌توانند از آن بهره جوی کنند و نیازی به خلق بلاک‌چین جدید پیدا نکنند. تتر USDT-TRC20 ارایه شده بر بستر بلاک‌چین ترون است. آدرس سپرده گذاری تتر TRC-20 آدرس شبکه ترون است و واریز و برداشت های این ارز نیز بر بستر بلاک‌چین ترون صورت می‌گیرد. پروتکل مورد استفاده این تتر TRC-20 می‌باشد.

مزایای تتر TRC20

  • هزینه کارمزد آن کم می‌باشد.
  • تراکنش آن روند شفافی دارد.

آدرس تترهای بلاک‌چین ترون (USDT-TRC20) با عبارت TX آغاز می شوند.

در حال حاضر کارمزد تراکنش‌ها در پلتفرم اتریوم خیلی زیاد شده است اما در پلتفرم ترون کارمزد تراکنش‌ها خیلی پایین و مقرون به صرفه است.

سرعت انجام تراکنش‌ها نیز در شبکه ترون بسیار بالاتر از شبکه اتریوم است. در بلاک‌چین اتریوم در هر ۲۵ ثانیه یک تراکنش انجام می‌شود؛ اما در بلاک‌چین ترون این عدد به ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه می‌رسد. توکن‌های ERC20 در اغلب صرافی‌ها و کیف پول‌ها پشتیبانی می‌شوند و کمتر جایی پیدا می‌شود که از این توکن‌ها پشتیبانی نکند اما توکن‌ها TRC20 هنوز به این میزان شناخت و محبوبیت نرسیده‌اند و کیف پول‌ها و صرافی‌های کمتری از این توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند.