TXID یا شناسه تراکنش چیست؟

TXID یا شناسه تراکنش چیست؟

TXID چیست؟

TXID یا شناسه تراکنش، یک عدد منحصر به فرد است که به وسیله آن می‌توان وضعیت یک تراکنش در بلاک‌چین را بررسی نمود. TXID همانند کد پیگیری تراکنش در سیستم‌های بانکی سنتی عمل می‌کند که از طریق آن می‌توانید انجام تراکنش را بررسی کرده و به اثبات برسانید.

هنگامی که در بلاک‌چین یک رمز ارز، تراکنش انجام می‌شود، یک TXID به آن اختصاص می‌یابد. ساخت این کد به صورت تصادفی انجام می‌شود و شامل یک سری حروف و اعداد می‌باشد. تعداد کاراکتر های یک شناسه تراکنش معمولا 64 کاراکتر است ولی در برخی از بلاک‌چین‌ها ممکن است کمتر باشد.

تمامی تراکنش‌هایی که در بستر بلاک‌چین انجام می‌شود، دارای هش و TXID است. این بدان معناست که تمامی ارز های دیجیتال مانند بیت‌کوین،اتریوم و… را شامل می‌شود.

معمولا شناسه تراکنش به کارتان نمی‌آید مگر این که فردی که به آن پرداختی انجام داده باشید، آن را دریافت نکرده باشد. این موضوع می‌تواند به دلیل تاخیر به وجود آمده در انجام تراکنش شما در شبکه باشد. در چنین حالاتی ممکن است نیاز باشد که شناسه تراکنش خود را داشته باشید تا به طرف مقابل برای اثبات انتقال ارائه دهید.

 

چگونه می توان TXID را پیدا کرد؟

برای یافتن TXID باید به اپلیکیشن یا وب سایتی که تراکنش را در آن انجام داده اید مراجعه کنید. معمولا این کد را می‌توانید در جزئیات تراکنش‌های خودتان پیدا کنید.

 

بررسی TXID در معاملات بیت‌کوین

هنگامی که از طریق کیف پول وب سایت blockchain.com مقداری بیت‌کوین به شخصی انتقال داده اید، در قسمت بلاک اکسپلورر آن می‌توانید با وارد کردن شناسه تراکنشی که به شما ارائه شده است، از وضعیت تراکنش خود مطلع شوید.

برای بررسی تراکنش‌های اتریوم می‌توانید از وب سایت Etherscan استفاده کنید.

وب سایت‌هایی هم وجود دارند که شناسه تراکنش شما را در چندین بلاک‌چین جستجو می‌کنند و نتیجه را به شما می‌گویند. برای مثال وب سایت SoChain می‌تواند تراکنش‌های انجام شده در بلاک‌چین‌های بیت‌کوین، اتریوم، دش، دو‌کوین، زی‌کش و لایت‌کوین را با استفاده از TXID شما پیگیری کند.